احیا بخش تعاونی

براساس قانون سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی، شرکت‌های تعاونی از یارانه20 درصدی حق بیمه کارفرما و تخفیف20 درصدی از سهم مالیات کارفرمایان در بخش تعاونی برخوردار می‌شوند و با تاکید بر توانمندسازی اتاق تعاون، اتاق‌های بازرگانی و تعاون علاوه بر اینکه به عنوان عضو رسمی شورای اقتصاد، هیات امنای حساب ذخیره ارزی، هیات سرمایه‌گذاری خارجی و هیات عالی واگذاری محسوب می‌شوند، به عنوان دستگاه مشاور برای سه قوه در تهیه موانع و مشکلات ساختاری تولید و کسب و کار کشور آنها را یاری می‌دهند.
براساس فصل تعاریف قانون اصلاح موادی از قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور و اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی، شرکت تعاونی، شخص حقوقی است که با رعایت قانون بخش تعاونی اقتصاد جمهوری اسلامی‌ ایران مصوب 1370 مجلس شورای اسلامی و موادی از قانون شرکت‌های تعاونی مصوب 1350 که نسخ نشده ‌است و اصلاحات بعدی آنها، تشکیل شده باشد و این نوع شرکت، تعاونی متعارف نیز نامیده می‌شود.
سهم کنونی تعاون در اقتصاد کشور 5 درصد است
ناگفته نماند که دبیر کل اتاق تعاون با نگاهی مثبت نسبت به تحقق سهم 25 درصد از تعاون در اقتصاد با ابلاغ قانون سیاست‌های اصل 44، می‌گوید: اما در حال حاضر سهم این بخش از اقتصاد ملی، همچنان پنج درصد باقی مانده است.
مسوولان کشور در این حوزه با تکیه بر سیاست‌های کلی، تلاش بسیاری در جهت گسترش این بخش با تعریف پروژه‌های مختلفی دارند که در این راستا می‌توان به دسترسی به مطالبات مردم در حوزه مسکن با شکل تعاونی آن (طرح مسکن مهر)، ایجاد تعاونی‌های سهامی عام و فراگیر ملی برای فقرزدایی به عنوان پایه عرصه اقتصاد، سپردن امور عرضه سهام عدالت به 33 شرکت تعاونی استانی، ایجاد شعبه‌ای از دانشگاه جهانی تعاون در منطقه آزاد چابهار به کمک اتاق تعاون و ایجاد اشتغال برای پنج هزار نفر از فارغ‌التحصیلان در بخش تعاون براساس طرح کارورزی و صدور مجوز حضور تعاونی‌ها در فعالیت‌های بانکی و تاسیس شرکت‌های بیمه‌ای با ابلاغ قانون سیاست‌های اجرایی اصل 44 برای ارتقاء سهم این بخش و بهره‌وری آن اشاره کرد.

/ 1 نظر / 11 بازدید
حقدوست

[گل][لبخند] سلام دوست ارجمند[گل][لبخند] [گل] فرا رسیدن ماه خیر و برکت، ماه رحمت و مغفرت، ماه مبارک رمضان بر شما مبارک[گل] با مطالب زیر در خدمت شما هستم: [گل] شیوه عبادت و دعا در ماه مبارک رمضان http://bia2mofid.persianblog.ir [گل][گل] [گل][گل] [گل][گل] [گل] پیام تبریک به بانوان محجّبه روزه‌‌دار http://bia2mofid.persianblog.ir [گل][گل] [گل][گل] [گل][گل] [گل][گل] [گل] فضیلت عظیم خواندن قرآن در ماه رمضان(هر آیه ثواب یک ختم) + عقاب روزه خواری http://bia2mofid.persianblog.ir [گل][گل] [گل][گل] [گل][گل] [گل] آخربین یا آخوربین؟! مسأله این است! http://bia2mofid.persianblog.ir/post/667/ [گل][گل] [گل][گل] [گل][گل] در بخش «صفحات وبلاگ» و «موضوعات وبلاگ» هم مطالب نابی خواهی یافت. منتظر حضور گرم شما عزیز هستم.